Енергетска заједница
Енергетска заједница је међународна организација основана потписивањем „Уговора о оснивању Енергетске заједнице“ 25. октобра 2005. у Атини, са циљем проширења унутрашњег тржишта енергије ЕУ на регион Југоисточне Европе и црноморски регион.
Уговор о оснивању Енергетске заједнице је међународни уговор склопљен између Европске заједнице с једне стране, и с друге стране.
Основни задаци Енергетске заједнице су:
- Успостављање стабилног регулаторног и тржишног оквира у југоисточној Европи и ЕУ у циљу привлачења инвестиција у секторе електричне енергије и природног гаса, како би се омогућило стабилно снабдевање енергијом, неопходно за економски развој и социјалну стабилност;
- Стварање јединственог правног оквира за трговину електричном енергијом и гасом у југоисточној Европи и ЕУ;
- Унапређење сигурности снабдевања обезбеђењем стабилне инвестиционе климе и јачањем веза са другим регионима Европе, Африке и Азије;
- Побољшање стања животне средине, повећање енергетске ефикасности и употребе обновљивих извора енергије у региону;
- Развој конкурентног тржишта енергије и коришћење предности економије обима.
Уговором о оснивању Енергетске заједнице основане су и регионалне институције потребне за функционисање паневропског тржишта енергије- Министарски савет, Стална група на високом нивоу, Регулаторни одбор Енергетске заједнице, Секретаријат Енергетске заједнице, Форум за електричну енергију, Форум за гас, Социјални форум и Форум за нафту.
У складу са обавезама које проистичу из Уговора о оснивању Енергетске заједнице, Агенција активно учествује у раду институција Енергетске заједнице (Регулаторни одбор Енергетске заједнице, Атински форум, Гасни форум, Социјални форум), водећи при томе рачуна о заштити интереса потрошача, електропривреде и гасне привреде Републике Србије.
|